![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/07/3on3-kollegio-25-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
H Team Vorarlberg από την Αυστρία πρώτη ομάδα στον «Γύρο Ρόδου»
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
H Αυστριακή ομάδα Team Vorarlberg πήρε την πρώτη θέση στο Διεθνή Ποδηλατικό «Γύρο Ρόδου», που πραγματοποιήθηκε από 24 έως 27 Μαρτίου 2022. Στη δεύτερη θέση αυτής της κατηγορίας τερμάτισε η Αμερικανική ομάδα Hagens Berman Axeon και τρίτη η Γερμανική Team Lotto – Kern Haus.
Στην κατηγορία των αθλητών κάτω των 23 εών, την πρώτη θέση πήρε ο πρωταθλητής Ισπανίας Ιβάν Ρομέο (18 ετών) της Hagens Berman Axeon. Δεύτερος ήρθε ο 19χρονος Αμερικανός Τζάρεντ Σκοτ της Aevolo και τρίτος, ο Δανός Κάσπερ Άντερσεν Hagens Berman Axeon.
Στα «σπριντ ανάβασης» πρώτευσε ο Τσέχος ποδηλάτης Κάρελ Τίρπεκλ της ATT Investments. Δεύτερος ήρθε ο Δανός Νίκολας Τόροε Χάνσεν της Team IBT – BH Carl Ras και τρίτος, ο Κάρελ Κάμρντα από την Τσεχία.
ΟΙ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ
Διοργανωτές της κορυφαίας ποδηλατικής γιορτής «Rhodes International Events 2022» ήταν, ο Ποδηλατικός Όμιλος Ρόδου «Ροδήλιος» και η εταιρία διοργάνωσης αθλητικών αγώνων «Sports Tours Hellas». Συνδιοργανωτές ήταν, η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και ο Δήμος Ρόδου-ΔΟΠΑΡ, ενώ υποστηρικτής ήταν το Επιμελητήριο Δωδεκανήσου (ΕΒΕΔ).
ΒΑΣΙΚΟΙ ΧΟΡΗΓΟΙ ΤΩΝ ΕΚΔΗΛΩΣΕΩΝ ΗΤΑΝ:
AEGEAN AIRLINERS, H HOTELS, GIA GIAMAS, IVISKOS και XATZHMANOLHS EKO
-Οι εκδηλώσεις τέλεσαν υπό την αιγίδα της UCI (Παγκόσμια Ομοσπονδία Ποδηλασίας) και της ΕΟΠ (Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας).
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ
ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)