![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/07/3on3-kollegio-25-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
Λύγισε η Εθνική ομάδα
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
Δεν τα κατάφερε η Εθνική μας ομάδα κοριτσιών U16 να προκριθεί στο «κυρίως ταμπλό» του πανευρωπαϊκού τουρνουά Billie Jean King Cup. Η «επίσημη αγαπημένη» ηττήθηκε χθες με 3-0 από τη Λετονία, η οποία μαζί με τη Μεγάλη Βρετανία (2-1 την Ισπανία), πήραν τα δύο εισιτήρια για την τελική φάση, που θα διεξαχθεί στη Τσεχία.
Η Εθνική μας ομάδα κοριτσιών U16 θα παίξει σήμερα στον μικρό τελικό με την Ισπανία (για τις θέσεις 3-4), ενώ στον μεγάλο τελικό η Μεγάλη Βρετανία και η Λετονία θα διεκδικήσουν την πρώτη θέση. Το προκριματικό τουρνουά Billie Jean King Cup διοργανώνει ο Ρ.Ο.Α. σε συνεργασία με την Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου και τον Δ.Ο.Π.Α.Ρ. και υπό την αιγίδα της Tennis Europe και της Ε.Φ.Ο.Α.
‘ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: Ελλάδα- Ισπανία
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ: Μεγάλη Βρετανία- Λετονία
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)