![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/07/3on3-kollegio-25-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
Στους Βαλκανικούς η Μαρία Παπουρδάνου!
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
Μετά την επιτυχία της να στεφθεί Κυπελλούχος Ελλάδος για το 2016 στην υπερπήδηση εμποδίων, η Μαρία Παπουρδάνου κλήθηκε στην Εθνική Ελλάδος για τους Βαλκανικούς αγώνες!
Στις αρχές Σεπτεμβρίου, η ροδίτισσα αμαζόνα θα πάει με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στη Ρουμανία, για να συμμετάσχει με το άλογο της «Unique de Rhodes» στα «ψηλά εμπόδια».
Η Παπουρδάνου, που ασχολείται με την αγωνιστική ιππασία εδώ και μια 20ετία, πρόσφατα κατέκτησε την πρώτη θέση στο Κύπελλο Ελλάδος υπερπήδησης εμποδίων και συγκεκριμένα, στην κατηγορία ενηλίκων με εμπόδια ύψους 1.40-1.45μ..
Στους αγώνες που φιλοξενήθηκαν στον Ιππικό Όμιλο Μακεδονίας της Θεσσαλονίκης, η έμπειρη αμαζόνα ήταν 2η στον πρώτο γύρο, έχοντας ρίξει μόνο ένα εμπόδιο, ενώ στο 2ο γύρο έκανε μια «άπταιστη», για να τερματίσει πρώτη στη γενική βαθμολογία της κατηγορίας.
Η Μαρία Παπουρδάνου ανήκει σήμερα στον Ελληνικό Ιππικό Όμιλο Αμαρουσίου.
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)