![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/07/3on3-kollegio-25-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
Συνέχισαν ακάθεκτοι οι παμπαίδες της Γαλάζιας Ακαδημίας!
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
Το αήττητο σερί της διατήρησε η Γαλάζια Ακαδημία, η οποία δίχως να συναντήσει δυσκολία επικράτησε με 89-19 του Ροδίων Άθλησις στο «Βενετόκλειο» για την 7η αγωνιστική του παμπαιδικού πρωταθλήματος.
Το ματς:
Η ομάδα του Σάκη Ξυπολιτά επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα προηγήθηκε με 28-3 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +38 (45-7).
Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «πυροβολούν» το καλάθι του Ροδίων, ανέβασαν την την διαφορά στο +53 (62-9) και ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση επικρατώντας με το τελικό 89-19.
Κορυφαίος για την Γαλάζια Ακαδημία ήταν ο Παζαΐτης με 22 πόντους και 2 τρίποντα, ενώ 12 προσέθεσε ο Τσουμπάνος και 10 ο Γεωργίου.
Τα δεκάλεπτα: 28-3, 45-7, 62-9, 89-19
Διαιτητές: Βάγγαλης – Μελλίνη
ΓΑΛΑΖΙΑ ΑΚΑΔΗΜΙΑ (Ξυπολιτάς): Χατζής 6, Γεωργαράς 2, Σταματιάδης 2, Τσούμπανος 12 (1), Κολέτσης 7 (2), Τάττης 7, Ρουμπίνης 7 (1), Καρκάλης 5 (1), Τσίγκος 9, Μάγος, Γεωργίου 10 (2), Παζαΐτης 22 (2).
ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΙΣ (Χατζηφούντας): Πρέκας 8 (1), Παπαζαχαρίου 1, Πίττας, Μαγκαφάς, Ζέρβας 2, Σεβδαλάκης, Πογεάκης, Κούρος, Βιτζηλαίος, Παπαθεοδωράκης Ε. 6, Τσιμπιδάκης, Παπαθεοδωράκης Ε.Α 2.
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)