![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/07/3on3-kollegio-25-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
To «βιολί» του ο Μπόζιτς και πρώτη νίκη για τον Ιάλυσο
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
Με οδηγό για ακόμα ένα παιχνίδι τον Αλέξανδρο Μπόζιτς, ο Ιάλυσος επικράτησε με 58-51 της Κάρπαθος Basketball στο κλειστό της Καρπάθου και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο ανδρικό πρωτάθλημα. Ο αρχηγός των «ερυθροκίτρινων» σημείωσε 29 πόντους με πέντε τρίποντο, βάζοντας φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στο ματς.
Χαμηλό σκορ και κλειστή αναμέτρηση στα πρώτα δύο δεκάλεπτα. Ο Ιάλυσος είχε ελαφρύ προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο στο +2 (26-28). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχοντας καλή μέρα τον Λουλούδη πήραν κεφάλι στο σκορ, ωστόσο στο φινάλε το ματς βάφτηκε ερυθροκίτρινο. Ο Μπόζιτς έμοιαζε ασταμάτητος, έχοντας βοήθειες από τον Βαγγέλη Πύλιο για το τελικό 58-51.
Διαιτητής
Φάκαρος
Τα δεκάλεπτα
17-17, 26-28, 40-37, 51-58
Kάρπαθος Basketball (Μιχάλης Ρηγοπούλης): Μικροπανδρεμένος 2, Βούρτσης, Ζαβόλας 6, Σταματιάδης, Χηράκης 8(2), Μερκάι 7, Αθανασίου, Γαλάνης 8(1), Χατζηκοντός 2, Λουλούδης 18, Μαστρογιάννης.
Γ.Α.Σ. Ιάλυσος (Κυριάκος Μάγος): Ζέρβας 2, Παναγιωτίδης 1, Ζερβός 1, Μπόζιτς 29(5), Χατζηδημητρίου 6, Πύλιος 9, Γιορδαμνής, Τσιβίτης 2, Κοϊτσίδης, Γκιζέτης 4(1), Μιρόσαβιτς 4.
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)