![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/07/3on3-kollegio-25-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
Η ασταμάτητη Μερντανάι έστειλε τον Διαγόρα στο Final-4
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
Έχοντας ως κορυφαία την εντυπωσιακή για ακόμα ένα παιχνίδι Μερντανάι, οι κορασίδες του Διαγόρας επικράτησαν με 65-46 του Κολοσσού στην Τέντα και ουσιαστικά έκλεισαν εισιτήριο για το Final-4 του Πρωταθλήματος.
Η νεαρή αθλήτρια του γηραιού (και πρώην του ΑΣΚ Αρχάγγελος) σταμάτησε στους 35 πόντους δείχνοντας για ακόμα ένα ματς πως το μέλλον της ανήκει. Από κοντά η εξίσου εντυπωσιακή Βολιτάκη που σημείωσε 21 πόντους και μαζί οδήγησαν την ομάδα τους στην άνετη όπως αποδείχτηκε επικράτηση. Για τον Κολοσσό που μένει εκτός τετράδας ξεχώρισε και πάλι η Τσερκέζη που σημείωσε 27 πόντους.
Τα δεκάλεπτα
16-5, 33-18, 45-26, 65-46
Διαιτητές
Ασλανίδης – Μητσού
Οι ομάδες
Διαγόρας (Βελούδου): Ζέκιο, Βολιτάκη 21(1), Ανδρίκου, Μάνου Α.Κ. 4, Ζουρούδη, Μάνου Α. 5, Μερντανάι 35, Πολίτη, Διακογεωργίου, Αγγελή.
Κολοσσός (Αγγελάκος): Χατζηπαυλή, Τσούβαλη 2, Παυλίδη 9, Τσερκέζη 27, Μαλλιάκα 2, Νικολίκου Α. 2 Νικολίκου Β. 4.
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)