Μια μεγάλη νίκη πήρε στο γήπεδο Πυλίου η ομάδα της Ρόδου που επικράτησε με 2-3 και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. αρκετή ένταση και διαμαρτυρίες στο φινάλε για ακυρωθέν γκολ του Βουκομάνοβιτς, φάση στην οποία αποβλήθηκαν οι Καρίκι και Δρόσος. Τσούτσης, Κέρι και Μπαρμπαρούσης (πεν.) τα γκολ των νικητών ενώ για το Πυλί που είχε προηγηθεί σκόραραν οι Μπριλάκης και Βουκομάνοβιτς.

To ματς

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι όταν στο 7’ ο Δρόσος μετά την λάθος απομάκρυνση του Μανουσάκη δοκίμασε το σουτ με τον Καρίκι με τάκλιν να σώνει την εστία του. Το ματς είχε αρκετές διακοπές και κακό ρυθμό στο πρώτο 20λεπτό με τους γηπεδούχους στο 23’ να παίρνουν προβάδισμα όταν ο Χιντζίδης εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα αριστερά με τον Μπριλάκη με κεφαλιά να ανοίγει το σκορ. Η ομάδα της Ρόδου διαμαρτυρήθηκε έντονα για το φάουλ που δόθηκε στο ξεκίνημα της φάσης ενώ τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Α.Ο Πυλίου να διαμαρτυρηθεί για τράβηγμα πάνω στον Κότζα.

Η Ρόδος όσο περνούσε η ώρα προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοση της, απείλησε με την κεφαλιά του Τσούτση σε εκτέλεση κόρνερ του Κέρι και στο 30’ έφτασε στην ισοφάρισε ήταν ο Κέρι έκανε την κάθετη πάσα και με ο Τσούτσης με όμορφο πλασέ την πέρασε πάνω απ’ τον Καλαντζή για το 1-1.

Μετά το γκολ οι «πράσινοι» πίεσαν, απείλησαν ξανά με τον Ζούνη να πλασάρει άουτ στο 33’ ενώ στο 39’ απ’ το φάουλ του Κέρι το διαγώνιο σουτ του Ζούνη πέρασε άουτ. Το γκολ της ανατροπής ήρθε στο 43’ όταν ο Νικολόπουλος που ανέβηκε απ’ τα αριστερά έκανε την σέντρα και ο Κέρι που κινήθηκε σαν φορ με κεφαλιά νίκησε τον Καλαντζή για το 1-2 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 47’ με τον Δρόσο με την λάθος απομάκρυνση του Μανουσάκη, αλλά ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων διόρθωσε το λάθος του με την απόκρουση. Το ματς δεν είχε καλό ρυθμό με την Ρόδο να κυκλοφορεί και να ψάχνει την φάση της για να κλειδώσει το “τρίποντο”. Στο 67’ ο Μπαρμπαρούσης πάτησε περιοχή και κέρδισε το πέναλτι από ανατροπή του Χατζηβασίλη με τον ίδιος απ’ τα έντεκα μέτρα να νικά τον Καλαντζή για το 1-3.

Ο Α.Ο Πυλίου τα έπαιξε όλα για όλα, είχε μια καλή στιγμή με τον Χιντζίδη με τον Μανουσάκη να αποκρούει το φάουλ του στην δεξιά γωνία και στο 73’ ο Βουκομάνοβιτς με δυνατό σουτ μέσα απ’ την περιοχή μετά την λάθος απομάκρυνση των φιλοξενούμενων έκανε το 2-3 δίνοντας στο ματς με άγρια ομορφιά.

Στο 77’ ο Χιντζίδης εκτέλεσε το φάουλ απ’ τα δεξιά με τον Μανουσάκη με δυσκολία να διώχνει προ του Βουκομάνοβιτς και πριν η μπάλα περάσει την γραμμή ενώ η συνεχής πίεση έφερε και μια μεγάλη φάση στο 89’ όταν ο Κότζα πλάσαρε και ο Μανουσάκης απογειώθηκε στο αριστερό του παραθυράκι βγάζοντας την μπάλα κόρνερ. Στο 93’ ήρθε η φάση για την οποία διαμαρτύρονται έντονα στο Πυλί όταν ο Χιντζίδης έκανε την σέντρα απ’ τα αριστερά ο Μούλας με προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για να κάνει ο Βουκομάνοβιτς το 3-3 με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ απ’ τον Τραντά.

Στην μικρή διακοπή που υπήρξε λόγω των διαμαρτυριών ο Χρόνος απέβαλε με κόκκινη κάρτα τους Δρόσο και Καρίκι. Στα λεπτά που απέμειναν μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να φτάσουν και σε άλλη φάση με το 2-3 να μένει έτσι μέχρι την λήξη του ματς.

MVP

Ο Αλέξανδρος Τσούτσης πέτυχε το πρώτο γκολ, έτρεξε αρκετά, έκλεψε μπάλες και βοήθησε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο και στον ανασταλτικό τομέα στην Ρόδο. Από κοντά σε απόδοση ο Λόρι Κέρι, που έφτιαξε το πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο.

Στο ύψος του

Ο Κώστας Μούλας έκανε ένα αρκετά καλό ματς στο κέντρο της άμυνας για τον Α.Ο Πυλίου και κέρδισε αρκετές μονομαχίες, βγάζοντας πάθος και ενέργεια στο παιχνίδι του.