![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/07/3on3-kollegio-25-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
Πήρε το ντέρμπι ο Ιάλυσος
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
Σε ένα σπουδαίο ντέρμπι που κρίθηκε στο νήμα, ο Γ.Α.Σ Ιάλυσος επικράτησε με 29-27 του Κολοσσού για το πρωτάθλημα κορασίδων και εξασφάλισε την πρόκριση στο Final 4 της διοργάνωσης.
Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του ματς με τον Κολοσσό να ξεκινά καλύτερα και να έχει το προβάδισμα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα. Στο δεύτερο μέρος ο Ιάλυσος πήρε τα ηνία και με με την Αχλαδιώτη να ηγείται έφτασε στην μεγάλη νίκη.
Διαιτητές
Διαμαντής- Βράκα
Τα δεκάλεπτα
6-11, 17-19, 26-25, 29-27
Γ.Α.Σ Ιάλυσος (Μαρία Λαού): Τελώνη 1, Αχλαδιώτη 16, Ψωμά 1, Κουλουρίδη 1, Χατζηνικήτα 3, Κοκόλη 7.
Α.Ο Κολοσσός Ρόδου (Δημήτρης Σταύρου): Φυλτζανίδη 4, Παυλίδη, Στεβάνοβιτς, Μαλλιάκα 6, Νικολίκου 4, Πλαγγέντη 2, Αλεξίου 7(1), Καρελάκη 4.
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)