![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2023/09/Agiasmos-Ialysos-5-90x90.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2024/06/papadimitriou-new.jpg)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2021/09/kentro-kreatos.gif)
Καλά στοιχεία και υποσχέσεις άφησε η Ρόδος
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/augoustinos-banner.gif)
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2022/09/pinw-kai-methw-new-min.jpg)
Δημοτικό Στάδιο: Θετική θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η πρώτη εμφάνιση της Ρόδου, για την νέα αγωνιστική περίοδο. Πριν από λίγο επικράτησε με σκορ 3-0 της Ασπίδας Σ., που με την σειρά της έδειξε πως θα είναι ένα αξιόμαχο σύνολο. Από την Ρόδο υπήρχαν πολλές ελλείψεις, ενώ δοκιμάζονταν και ο Γάλλος Τζίτζι, που τα πρώτα του στοιχεία ήταν θετικά. Η Ασπίδα δείχνει μουδιασμένη και απροετοίμαστη για την κατηγορία, ωστόσο έχει την εμπειρία, αλλά και τον ενθουσιασμό για να μπορέσει να σταθεί.
Στο πρώτο μέρος η Ρόδος είχε πολλά νέα παιδιά στη σύνθεση της. Παρόλα αυτά κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 2-0, με το Γιωργά να δημιουργεί και τον Κουρέτα να σκοράρει. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε. Όμως γκολ μπήκε, χάρη με μία ευφυής ενέργεια του Καντιμοίρη Σ. Η Ασπίδα απείλησε σοβαρά σε δύο περιπτώσεις, μία ανά ημίχρονο.
Οι καλύτερες φάσεις
27΄Απο θέση τετ α τετ ο Καραγιάννης δεν μπόρεσε να νικήσει το Ράτζα .
30΄Από πάσα του Γιωργά ο Κουρέτας με πλασέ άνοιξε το σκορ 1-0
40΄ Εκτέλεση φάουλ του Γιωργά, ο Παπαθεοδώρου δε συγκράτησε τη μπάλα και από κοντά και πάλι ο Κουρέτας με πλασέ πέτυχε το 2-0.
55΄ Από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, ο Σταμάτης Καντιμοίρης σούταρε διαγώνια, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο τέρμα 3-0
89΄Προβολή του Τριπολίτη η μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ράτζα
Διαιτησία
Καραγιάννης, Σάββενας, Καλκαβούρας
Οι συνθέσεις;
Ρόδος: Ράντζα, Παπαδόπουλος, Αθανασίου, Καμπούρης, Σώτας, Ντίκ, Τζιπιτζίδης,Παπαστεφάνου,Γιωργάς, Βασιλαράκης,Κουρέτας. Έπαιξαν ακόμη οι Καντιμοίρης Σ, Περαντινός, Μαλλιάκας, Διακανθός, Νικηταράς, Τζίτζι, Γκάϊδας, Ντούσκου
Ασπίδα Σ: Παπαθεοδώρου,Καραβόλιας, Μάχλης Μ, Ζερβός, Χατζηκυριάκος,Γιουτζεσόι,Τριανταφύλλου, Λαγός,Λαθούρης,Καραγιάννης,Μάχλης Ν. Έπαιξαν και οι Καϊμαξής,Τσιμπούκας, Σεβδαλής,Μούτου,Πεταυράκης Α, Τριπολίτης
και κατάφερε
![](https://www.xxsports.org/wp-content/uploads/2019/04/INTERNET-2.jpg)